Uniwersytety

W polskim szkolnictwie wyższym wyróżnia się kilka typów uczelni. Jednym z nich jest uniwersytet. Zwykle, by dostać się na wybrany kierunek, należy pozytywnie przejść egzamin wstępny lub wziąć udział w konkursie świadectw maturalnych (pierwszy stopień) albo dyplomów ukończenia szkoły wyższej (drugi stopień).
Studenci w większości przypadków nie płacą za zajęcia, prowadzone w trybie dziennym, a jedynie te w wersji wieczorowej czy zaocznej. Uczelnia nosi nazwę uniwersytetu, jeśli ma prawo do nadawania stopnia naukowego doktora z przynajmniej dziesięciu dyscyplin. Do nazwy „uniwersytet” często dodaje się jeszcze przymiotnik, wskazujący grupę dziedzin, w której jednostka uczelniana się specjalizuje.
Tak na przykład w całej Polsce można spotkać uniwersytety techniczne, gdzie przyznawane są stopnie naukowe doktora z dziesięciu dyscyplin o charakterze technicznym. Tym sposobem zostaje określony profil danej uczelni. Obecnie w Polsce funkcjonuje ponad czterdzieści różnych uniwersytetów, z czego tylko trzy są płatne.
Szczególnym przypadkiem jest Katolicki Uniwersytet Lubelski.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

Wpływ skutecznego mycia na żywotność bronchoskopów
Skuteczne mycie i dezynfekcja bronchoskopu odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu długowieczności oraz bezpieczeństwa pacjentów. Odpowiednie procedury mają istotny wpływ na jakość i trwałość tych zaawansowanych urządzeń medycznych. Warto zwrócić uwagę na nowoczesne metody, które pozwalają osiągnąć wy

Jakie są najważniejsze aspekty wyboru odpowiedniej drukarni dla Twojego projektu?
Wybór odpowiedniej drukarni to kluczowy krok w realizacji każdego projektu. Różnorodność oferowanych usług, jakość druku oraz doświadczenie firmy mają istotne znaczenie dla końcowego efektu. Warto zwrócić uwagę na te aspekty, aby uniknąć rozczarowań i osiągnąć zamierzone cele. W kolejnych częściach