Uniwersytety
W polskim szkolnictwie wyższym wyróżnia się kilka typów uczelni. Jednym z nich jest uniwersytet. Zwykle, by dostać się na wybrany kierunek, należy pozytywnie przejść egzamin wstępny lub wziąć udział w konkursie świadectw maturalnych (pierwszy stopień) albo dyplomów ukończenia szkoły wyższej (drugi stopień).
Studenci w większości przypadków nie płacą za zajęcia, prowadzone w trybie dziennym, a jedynie te w wersji wieczorowej czy zaocznej. Uczelnia nosi nazwę uniwersytetu, jeśli ma prawo do nadawania stopnia naukowego doktora z przynajmniej dziesięciu dyscyplin. Do nazwy „uniwersytet” często dodaje się jeszcze przymiotnik, wskazujący grupę dziedzin, w której jednostka uczelniana się specjalizuje.
Tak na przykład w całej Polsce można spotkać uniwersytety techniczne, gdzie przyznawane są stopnie naukowe doktora z dziesięciu dyscyplin o charakterze technicznym. Tym sposobem zostaje określony profil danej uczelni. Obecnie w Polsce funkcjonuje ponad czterdzieści różnych uniwersytetów, z czego tylko trzy są płatne.
Szczególnym przypadkiem jest Katolicki Uniwersytet Lubelski.
Polecane artykuły
Europejskie podróże autokarem
Okazuje się, że jeśli chodzi o Europę, to jest ona doskonale skomunikowana jeśli chodzi o podróżowanie autokarami. Linie autokarowe są nie tylko często spotykane, ale i dobrze skomunikowane ze sobą. Autokary jeżdżą we wszystkie miejsca, które możemy sobie wyobrazić. Tam, gdzie nie dotrzemy samolote
Wyjazdy w nieznane i tam, gdzie chcemy dotrzeć
Podróże niezależnie czy te spontaniczne, czy takie planowane od lat warto odbywać w komfortowych warunkach. Okazuje się bowiem, że to, czym jedziemy jest równie ważne, jak to gdzie jedziemy. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy podróż jest długa. Przecież spędzamy w naszym środku transportu bardzo dużo czas